Start

„To co niezwykłe znajduje się na drodze zwykłych ludzi” Paulo Coelho „Pielgrzym”
Comenius – Partnerskie Projekty Szkół jest to program edukacyjny Unii Europejskiej w którym uczestniczy nasza szkoła od września 2011. Dzięki temu programowi możemy współpracować z innymi szkołami w Europie i Azji. Jest to niewątpliwie wyjątkowy program, dzięki któremu uczestnicy uzyskują nowe umiejętności, nawiązują nowe przyjaźnie poszerzają swoje horyzonty.

Autor: Renata Stadnik-Komórkiewicz
Zespół Szkół im. por Józefa Sarny od września 2011 r. uczestniczy w międzynarodowym projekcie Comenius – Partnerskie Projekty Szkół, którego tematem jest „Building Bridges 4 a Better Future”. Projekt o powyższym tytule ma na celu podnoszenie świadomości czystego świata poprzez recycling, zwiększenie nauki języków obcych, pokonywanie barier oraz akceptowanie innych wartości i kultur, ochronę środowiska oraz dbanie o nowe pokolenie- co innym zostanie jeśli my zniszczymy? Będziemy się uczyć jak chronić środowisko w naszym regionie, państwie jak chronić naszą planetę. Łamanie stereotypów oraz tolerancja, dziedzictwo współpraca i szacunek to nasze dalsze cele.
W pracy nad tym tematem pomogą nam szkoły z 7 krajów: Szwecja, Francja, Portugalia, Bułgaria, Słowenia, Turcja oraz Hiszpania. Wspólnie z naszymi partnerskimi szkołami będziemy dawać nowe życie przedmiotom które dawno straciły swoją świetność lub wylądowałyby na śmietniku. Przy wykorzystaniu rzeczy które nikomu nie są już potrzebne lub są w rzeczywistości czymś zupełnie innym będziemy robić: dekoracje, prezenty, zabawki, ozdoby, kostiumy itp. Pracując nad naszym projektem chcemy udowodnić ze można zrobić coś z niczego. Używając materiałów z odzysku przyczynimy się do ochrony środowiska naturalnego i zmniejszymy ilość odpadów.
Będziemy wspólnie tworzyć tzw. Footprints tj odciski węglowe stóp analizować je tworzyć grafy i opisywać je. Mamy zamiar stworzyć słownik dotyczący środowiska we wszystkich językach projektu, video konferencje, rozmowy przez Internet, konkursy, wystawy pokazujące miejsca przed i po sprzątaniu, opowiadanie składające się z 8 części każda mająca miejsce w innym kraju, kalendarz w którym umieścimy uroczystości i stałe święta, strona www, portal- jako miejsce pracy nad projektem, wirtualne podróże, prezentacje video, E-newsletter, slajdy zdjęcia, pokazy mody- ubrania i dodatki zrobione z recyclingu,Video- pokazujące tworzenie nowych rzeczy z odpadów oraz wymiana tych rzeczy z naszymi partnerami, szklarnie obok naszej szkoły w których będziemy hodować z nasionek rośliny z krajów partnerskich, dekoracje śmietników w szkole oraz poza nią, broszury plakaty, sztuka to niektóre tylko zadania które będą nam towarzyszyć każdego niemalże dnia przez 2 lata.
Planowane jest też aż 7 mobilności. Już w grudniu wyjeżdżamy do Francji w lutym kraje partnerskie będziemy gościć u siebie. Kolejny kraj, który odwiedzimy to będzie Portugalia – w kwietniu. We wrześniu 2013 roku spotkamy się w Szwecji, w październiku w Słowenii, w styczniu w Hiszpanii. Następna wymiana to będzie Bułgaria w marcu i ostatni kraj to Turcja gdzie udamy się w maju.