Wymiana młodzieży- Polska/Gorzyce 1-4 luty 2012

Wymiana Młodzieży – POLSKA

Międzynarodowa wymiana młodzieży
Francja, Słowenia, Hiszpania, Portugalia, Bułgaria, Turcja oraz Szwecja z wizytą w Gorzycach

Dzień 1 WTOREK, 31 Stycznia 2012

Dzień 2 ŚRODA, 1 lutego 2012

Dzień 3 CZWARTEK, 2 lutego 2012

Dzień 4 PIĄTEK, 3 lutego 2012

Dzień 5 SOBOTA, 4 lutego 2012

Wymiana młodzieży z krajów partnerskich jest jedną z form współpracy jaką przewiduje porozumienie, program napisany w roku 2011 i realizowany w Zespole Szkół w Gorzycach od września 2011 roku. Spotkania te dają szansę wszystkim uczestnikom nie tylko poznanie codziennego życia w danym kraju ale również jego kultury, sztuki, historii, obyczaju, a także mają duże znaczenie dla wspólnej przyszłości.
W lutym 2012, przybyła do naszej miejscowości 48-osobowa grupa młodzieży z towarzyszącymi im opiekunami z 7 krajów partnerskich. Wymiana ta kreuje bardzo różnorodny i atrakcyjny program pobytu, mający na celu lepsze, wzajemne poznanie się i nawiązywanie nowych przyjaźni. Dwadzieścia sześć polskich rodzin przyjęło w swoich domach młodzież z zagranicy. Dołożyliśmy wszelkich starań, by goście byli zadowoleni i wrócili do swoich krajów z mocą wrażeń i pięknych wspomnień. Pobyt gości w Gorzycach w naszej szkole utwierdził nas w przekonaniu, że więcej nas łączy, niż dzieli.

A wszystko zaczęło się tak: W mroźny i wietrzny styczniowy wieczór wśród tłumu ludzi na lotnisku Okęcie Warszawa wyszukujemy swoich pierwszych gości- delegacja uczniów i nauczycieli z Portugalii. 31 styczeń- Są! To oni! Nasza cierpliwość została doceniona. Pierwsze przełamanie lodów nastąpiło już w drodze do Gorzyc w busie ,a żywsze rozmowy młodzież zaczęła prowadzić podczas wspólnego poczęstunku, tworzeniu prac origami i prezentacji multimedialnych, stawiając pierwszy krok ku integracji.
Od tej chwili delegacje uczniów i nauczycieli odbierali grupy z pozostałych krajów partnerskich. Wszyscy już byliśmy w szkole o godz. 20.00, 1 lutego 2012 roku. To były wspaniałe, niezapomniane chwile!
Od tego momentu każdego dnia poznawaliśmy się coraz lepiej i zacieśnialiśmy więzi. Czy to niezbyt interesujące stacje uzdatniania wody, czy oczekiwany przez wszystkich „czas wolny”, mimo zmęczenia i ogromnego mrozu znajdowaliśmy powód do uśmiechu. Wymodlona polska ziemia, kraj pięknych kobiet czy zamiłowanie do jedzenia – jak zapamiętają Polaków nasi nowi przyjaciele?
Tak wiele rzeczy do zwiedzania i zrobienia, a tak bardzo ograniczony czas! To chyba największy mankament. Jednakże to, co najpiękniejsze staraliśmy się pokazać. Jedno można powiedzieć – na nudę nie było czasu. Trudno jest przelać na papier nasze uczucia – tak wiele się działo. Zawarte przez nas przyjaźnie będą świadectwem tego, że mimo wielu krzywd wojny, Polska i inne kraje nie znaczyć będzie „konflikt” lecz „przyjaźń”.

Raz jeszcze; W dniach od 31 stycznia do 5 lutego 2012 roku uczniowie i nauczyciele naszej szkoły gościli swoich partnerów. Wizyta miała miejsce w ramach realizowanego unijnego edukacyjnego projektu Comenius zatytułowanego „Building Bridges 4 a Better Future”.
W trakcie pobytu w Gorzycach, uczniowie i nauczyciele ze szkół partnerskich mieli możność zetknąć się z polską kulturą, naszymi obyczajami, jak i poznawać popularne i zabytkowe miejsca. Zwiedziliśmy Sandomierz, Kraków, Wieliczkę, byliśmy także w Stalowej Woli, Nowej Dębie i Wrzawach. Goście poznawali także polski system edukacyjny i brali udział w pokazowych zajęciach. Najważniejszą częścią Tygodnia Comeniusa była prezentacja realizowanych w każdej ze szkół razem, jak i z osobna, projektów.
Tydzień Comeniusa, jaki odbył się w Zespole Szkół w Gorzycach, stanowił podsumowanie kolejnej części programu, który pozwolił zaangażować zarówno wielu uczniów, rodziców a także nauczycieli i pracowników szkoły. Dzięki takim projektom uczniowie i nauczyciele przełamują wiele rozmaitych barier, coraz płynniej posługują się językami obcymi i otwierają się nowe pomysły i nowe kultury.
Pragnę podziękować bardzo gorąco wszystkim, którzy w nawet najmniejszy sposób przyczynili się do tego aby ten tydzień upłynął naszym gościom w jak najlepszy sposób.

Cieszę się, że Zespół Szkół w Gorzycach mogli realizować ten projekt. Uczniowie, nauczyciele i rodzice mogli poznać różnorodność kultur dalekich nam krajów, mieli okazję do udoskonalenia swoich umiejętności komunikacyjnych i językowych. Mam nadzieję, że przyjaźnie zawarte podczas ich pobytu zaowocują w przyszłości.
Każdy dzień kończył się ewaluacją, a całość projektu została udokumentowana filmem oraz zdjęciami. Wspaniałe zdjęcia zawdzięczamy Panu Konradowi Pera, który poświęcił nam cały swój czas i był z nami w każdej chwili od 31 stycznia, aż do momentu wyjazdu gości. Dziękujemy serdecznie!
Wszystkie cele i założenia wymiany zostały zrealizowane, dzięki różnorodnym formom programu. Potwierdzają to wyniki ankiety ewaluacyjnej, przeprowadzonej wśród uczestników wymiany.
Renata Stadnik-Komórkiewicz, koordynator projektu

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *